זה"ב בבתי הספר היסודיים

 

מצג תכניות ההדרכה והסדנאות:

 

מגרשי הדרכת זה"ב מקומיים ועצמאיים

 

המגרשים נצבעים בחצרות בתי-ספר יסודיים או גני ילדים, ומשמשים להדרכת הליכה וחצייה בטוחות ורכיבה נכונה. ההדרכה על ידי המורה או הגננת או על ידי מדריכי זה"ב מקצועיים, על פי בחירת המוסד החינוכי.

 

 

     

 



 

הסיפור של קארי וחן

 

הצגה מעודכנת לגיל הרך

 

קארי (Cary) הוא אוטו צעיר שעדיין אינו יודע את חוקי התנועה. המפגש שלו עם מר רמזור חמור הסבר מלחיץ מאוד, שכן מר רמזור מודאג מכך שקארי אינו נוהג בכביש כמו שצריך. ברור לכולם, כי כדי להיות מכונית זהירה, על קארי לדעת היטב את חוקי התנועה. לעזרתו מגיעה חברה חדשה, הילדה חן, ויחד הם לומדים את החוקים והכלליים החשובים של התנהגות ילדים בכביש ובסביבתו.

 

המופע מקצועי מאד ומדויק, אך קליל, מהנה ואינטראקטיבי. קארי וחן, וכן הרמזור משתפים את הצופים בלבטי ההליכה ברגל, החצייה והחגירה ברכב במושב המגביה.

ההצגה מועלית על-ידי תיאטרון הילדים "עתיד בהיר".

צפייה בקטע מההצגה.

לפרטים ולתאום הצגות:

"עתיד בהיר"

03-7302131
054-4697746
www.atidbahir.co.il


 

הדרך הבטוחה לתלמידי כיתות א-ג

 

הליכה בטוחה - חציית כביש וצעידה על המדרכה - מחייבת הדרכה ותירגול.

בסדנת "הדרך הבטוחה" בונים התלמידים רחבת הליכה בטוחה, בעזרת המדריכים. הרחבה נבנית מחומרי הבניה של ערכת ההדרכה, ובה חלקי כביש ומדרכה, אבני שפה, מעבר חצייה, מעגל תנועה ותמרורים.

כשהרחבה מושלמת התלמידים מציעים תמרורים להצבה, ומתנהל משחק תפקידים בטיחותי בו התלמידים מדמים הולכי-רגל, רמזורים וכלי רכב.

          

בונים דרך בטוחה


 

 

 

בלון זה"ב - סדנה לתלמידי ד-ו

 

התלמידים מבטאים על פי ידיעותיהם, הבנתם או דמיונם, משפטי מפתח או ביטויים המבטאים זה"ב (זהירות בדרכים). נערך דיון מונחה על-ידי המדריך על חשיבות הדברים שנאמרו. כעת מקבל כל תלמיד בלון צבעוני ענק, עליו הוא רושם או משרטט (עם טושים מיוחדים) ומסביר את המסר הבטיחותי שבחר או תמרור חשוב.

בלוני הזה"ב משמשים בסיס לפינת הזה"ב בכיתה.

         

מנפחים בלוני ענק ומציירים זה"ב


רחבת רכיבה על אופניים - לתלמידי ד-ו

 

רכיבה על אופניים כמוה כנהיגת כלי רכב. יש להשתמש באופניים תקינים המתאימים לגובה הרוכב, לחבוש קסדה ולרכוב על-פי חוקי התנועה ולציית לתמרורים.                                                      

הרוכבים, בהדרכת המדריכים, מתאימים את האופניים לגובהם, חובשים ורוכסים קסדה ונכנסים לרחבת האופניים המסומנת בנתיבי תנועה ותמרורים, רוכבים נכון ובטוח על-פי הנחיית המדריכים ובעידודם. 


זמן תגובה - לתלמידי ד-ו

 

אדם אינו יכול להגיב לאירוע המתרחש לנגד עיניו בו במקום. מרגע שהנוהג ברכב זיהה, לדוגמה, ילד רץ מבין מכוניות חונות ועד שיתחיל בבלימה או בהפניית ההגה יחלוף זמן. הזמן שיחלוף תלוי במידת ערנותו של הנהג וכישוריו, אך בכל מקרה תחלוף שניה בקירוב (אצל נהג ערני ודרוך) או יותר, אפילו הרבה יותר (אצל נהג עייף, שתוי, עסוק בטלפון או שדעתו מוסחת על-ידי הדרך, הנוסעים, הרדיו...).

תרגיל מדידת זמן תגובה במכשיר המדמה נהיגה, ממחיש לתלמידים היטב את עצמת הסכנה. מכאן קל למדריך להנחות את התלמידים כיצד לחצות כביש ולרכוב על אופניים בבטיחות, כשהם מתחשבים במגבלותיו של הנוהג ברכב.

במטרה להעביר את המסר והמידע לבני המשפחה, כל תלמיד מקבל סרגל למדידת זמן תגובה.


שכונה בטוחה - לתלמידי א-ג

 

ילדים רבים נפגעים בתאונות דרכים בסביבת הבית. שכונת המגורים המוכרת, שבה כל בית, מדרכה וכביש , מוכרים היטב לילד מעניקים לו אשליית בטיחות.

בסדנה "שכונה בטוחה" בונים התלמידים דגם של שכונת מגורים ובה כבישים ומדרכות, מעברי חצייה, תמרורים ורמזורים, בית-ספר, ספריה ומגרש משחקים, הולכי-רגל וכלי-רכב.

תוך כדי הבניה דנים התלמידים, בהנחיית המדריך על חלקי הדרך ותפקידיהם, מעלים דילמות, ובמשחק תפקידים משננים את כללי ההליכה והחצייה הבטוחים בסביבתם הקרובה.


באולינג זה"ב - לתלמידי א-ד

 

מתנהל בכיתה משחק בשתי קבוצות. כל קבוצה בוחרת מתוכה מנהיג וקובעת לעצמה שם מעולם התוכן של הבטיחות בדרכים.

דמויות הבאולינג מסומנות במספרים, לכל מספר שאלה בזה"ב.

הקבוצות מתחרות ביניהן. כל חבר קבוצה בתורו משליך את הכדור לעבר הדמויות. המדריך מציג בפניו את השאלה התואמת למספר הדמות שנפגעה על-ידי הכדור. משליך הכדור משיב, המדריך מרחיב את המסר הבטיחותי.

הקבוצה המנצחת זוכה לתשואות.


משחקים בינגו זה"ב - לתלמידי ד-ו

 

בינגו הוא משחק שמאפשר לשנן ערכים, הפעם בבטיחות וזהירות בדרכים. המשתתפים מקבלים כרטיסים ממוספרים ומוזמנים, כל אחד בתורו, להוציא כדור מספר ממחולל הבינגו. תלמיד שמספר השאלה מופיע בכרטיסו האישי , בוחר את התשובה ומסמן אותה. המדריך מרחיב ומחזק את המסר.

המשתתף הראשון שכרטיסו כוסה בסימנים הוא ראש וראשון למשחק וזוכה בפרס.

 


גלגל הידע - לתלמידי א-ו

 

גלגל הידע הוא שעשוע קבוצתי המסייע להפנים כללי זה"ב. הגלגל מציג נושאים מתוך מיכלול נושאי הזה"ב לתלמידים על-פי גילם - הולכי-רגל, נוסעים ברכב ורוכבי אופניים. כל תלמיד בתורו מסובב את הגלגל עד לעצירתו. חץ מצביע על הנושא שעל התלמיד לתאר ולהסביר, חבריו מסייעים לו, המדריך משלים.


להיראות בחשיכה - לתלמידי א-ו

 

סדנת "חדר החושך" ממחישה לתלמידים את מגבלות הראות של הנוהג ברכב בחשכה, לאור פנסיו שטווח האורות שלהם קצר באופן יחסי.

הסדנה ממחישה לתלמידים עד כמה בחשיכה חשוב ללבוש בגד בהיר בחשיכה ולענוד מחזירי-אור, בהליכה ברגל וברכיבה על אופניים.


קו בטוח - לתמידי א-ו

 

האוטובוס משמש את הילדים בקווי השרות הציבוריים. תלמידים רבים נוסעים באוטובוס בהסעות לבית-הספר ובחזרה הביתה.

סדנת "קו בטוח" חושפת בפני התלמידים את הסכנות האפשרויות בנסיעה, בהן השטחים המתים לעיני הנהג מחוץ לאוטובוס ובתוכו, והכוחות הפועלים על הנוסע בבלימה ובסיבובים ועוד.

הכרת השטחים המתים, מודעות לכוחות וכיצד יש להתנהג בתוך האוטובוס בעת הנסיעה, וכן חגירת חגורת בטיחות באוטובוס ההסעות הן ליבת הסדנה.


נאמני הסעות - לתלמידי כיתה ו

 

בדרך כלל לא מתקיים ליווי של מבוגר בהסעות התלמידים - למעט הסעות החינוך המיוחד או על פי יוזמה של הרשות המקומית או בית-הספר.

חלופה טובה לליווי על-ידי מבוגר היא תלמידים בתורנות המפקחים על ההסעות בשלבי הכניסה לאוטובוס, הנסיעה והיציאה.

סדנת נאמני ההסעות מעניקה הכשרה לתלמידי הכיתה הבוגרת בבית-הספר לשמש כנאמנים. הנאמנים לומדים את בעיות הנסיעה באוטובוס ההסעות ומתרגלים את תפקידם.

 


חידון בית ספרי / עירוני - לתלמידי ד-ו

 

החידון נערך בשלבים ובמהלכו נחשפים התלמידים לידע ולמסרי הבטיחות בדרכים.

שלב א': בוחן מקדים

נערך בוחן בכיתות באמצעות שאלון "אמריקאי". על-פי תוצאות הבוחן קובעת כל כיתה את נציגיה לחידון הבית-ספרי.

שלב ב': חידון בית ספרי

החידון נערך באולם בית הספר בנוכחות כל תלמידי הכיתות המתמודדות. נבחרי הכיתות יושבים על הבמה ובפניהם מוצגות 10 שאלות מוקרנות על מסך. המתמודדים מסמנים את התשובה הנכונה על דף מיוחד שנמסר להם.

אחרי הצגת השאלות, בעוד דפי התשובות נמצאים בבדיקה, חוזר המנחה על השאלות ומשתף את כל הקהל בבחירת התשובות הנכונות. המנחה מוסיף ומסביר את הערך הבטיחותי שבכל תשובה.

הזוכה/ים בשלב זה של החידון מייצג/ים את בית הספר בחידון העירוני.

שלב ג': החידון העירוני

החידון נערך באולם עירוני בנוכחות תלמידי בתי הספר. שיטת החידון זהה לחידון הבית ספרי.

מומלץ לשוות לחידון העירוני אופי טקסי ומכובד על-ידי:

1. הזמנת ראשי הרשות המקומית לכבד את התלמידים בנוכחותם.

2. שילוב מופע אמנותי שהוכן לארוע על-ידי תלמידים.

3. הענקת פרס/ים לבית/בתי הספר הזוכה/ים.

חדשות

 • יש חדשות

  עם תחילתה של שנת 2018 פורסמו כמה חדשות בדיני התעבורה ובתמרורים.

  קראו עוד...

  הסעות שיתופיות

  החל מ-10 בינואר 18 יורשו נהגי רכב פרטי להסיע נוסעים "בשכר" תמורת השתתפות הנוסעים בעלויות הנסיעה.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לתקנות

  ב-28.11.17 פורסמו שינויים והוספות לתקנות, בהם מחיקה סופית של הרכב הפרטי הדו שימושי, תיקון הטעות לגבי הסעת 19 נוסעים באוטובוס זעיר בידי בעל רישיון נהיגה למונית וקיצור תוקף רישיון הרכב למשאית 19 טון ומעלה.

  קראו עוד...

  מערכות בטיחות גם ברכב קל

  ב-9.11.17, פורסמה תקנת תעבורה חדשה, 364(ח) לפיה החל מ-1 בינואר 2018, לא יירשמו בישראל כלי רכב מסוג M1 ו-N1 (פרטי ומסחרי בעלי משקל כולל מותר עד 3,500 ק"ג) אלא אם תותקן בהם מערכת בטיחות ("מובילאיי", "איווקס", "מובון"):

  קראו עוד...

  אורות גם ביום, תזכורת חורף:

  החל מיום רביעי הקרוב, 1 בנובמבר 2017, תחול החובה להדליק אורות גם ביום: את פנסי החזית ואו פנס תאורת יום* והפנסים האחוריים, עד 31 במרץ 2018, לפי הפירוט...

  קראו עוד...

  הנחה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי לרכב עם מערכת בטיחות

  החל מ-25.9.17 ניתן לקבל הנחה בגובה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי השנתית, לכלי רכב שיותקנו בו מערכות בטיחות מצילות חיים.

  קראו עוד...

  המרה קלה של רישיון הנהיגה

  עולים חדשים, תושבים חוזרים ושוהים חוקיים אחרים המחזיקים ברישיון נהיגה תקף במדינת המוצא שלהם עם וותק של חמש שנים לפחות, רשאים מעתה לקבל רישיון נהיגה ישראלי...

  קראו עוד...

  חובת המוסך להשתמש בחלפים שמספק לו הלקוח

  תקנות רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב (סירוב לתת שירות), פורסמו ב-27.8.17 ותחילתן ב-27.9.17, קובעות כי על מוסך לבצע פעולות ברכב תוך שימוש במוצר תעבורה (חלפים) שסיפק הלקוח.

  קראו עוד...

  הנפקת רישיונות רכב בסניפי הדואר

  החל מיום ראשון הקרוב, 20 באוגוסט 2017 ניתן יהיה להנפיק רישיונות רכב גם בסניפי דואר ישראל ברחבי הארץ. זאת, במסגרת הרחבת שיתוף הפעולה בין משרד התחבורה לדואר ישראל.

  קראו עוד...

  חדשות בעניין רישיונות נהיגה

  תיקונים אחדים הנוגעים לתוקפם של רישיונות נהיגה לזרים, המרת רישיונות נהיגה ובדיקות ראיה לבני 40 פורסמו ב-9.8.17

  קראו עוד...

  מחיר מרבי למערכת בטיחות 2,100 ש"ח

  משרד התחבורה קבע סכום מירבי של 2,100 שקלים, שיבואני המערכות יוכלו לגבות עבור התקנתן בכלי הרכב. יחד עם ההנחות שמעניקות חלק מחברות הביטוח, יזכה בעל הרכב להחזר מלא עבור התקנת המערכות.

  קראו עוד...

  רישיון נהיגה ללא חידוש עד סף זקנה

  בתכנית משרד התחבורה להעניק רישיון נהיגה לרכב פרטי ואופנוע עד גיל 70 ללא חידוש. מגיל 70 יידרשו בדיקות תקופתיות כנהוג היום.

  קראו עוד...

  לוחיות רישוי בנות 8 ספרות

  החל ב-9.7.17 ישראל עוברת ללוחית רישוי בת 8 ספרות. כל רכב חדש שיעלה על הכביש יקבל לוחית רישוי בת 8 ספרות, במקום 7 ספרות כיום.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לנקודות בעבירות תעבורה

  השינויים פורסמו ב-5 ביוני 2017, וייכנסו לתוקף ב-5 בינואר 2018. היכנסו לרשימה המעודכנת:

  קראו עוד...

  גושפנקא לשימושים בשול הדרך

  תקנה 33(ג) מתירה למי שלומד נהיגה או משתלם בנהיגה, כשהוא מלווה במורה נהיגה, לסטות לשול הדרך ולחזור לכביש על פי הוראת מורה הנהיגה. עתה נוספו עוד שתי הרשאות לנהיגה (או מעבר) בשול הדרך.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות:

  ב-28.2.17 פורסמו תקנות חדשות: 1. הגדרת יחידת הינע חיצונית לכיסא גלגלים; 2. רכב זעיר; 3. חובת מערכת התרעה על השארת ילדים ברכב להסעת תלמידים.

  קראו עוד...

  החלפת לוחית זיהוי ללא תשלום

  עקב סערה זוטא שהתעוררה ברשתות החברתיות, אנו מבקשים להזכיר ולהדגיש: הוראת נוהל מס' 31 של אגף הרכב ושרותי תחזוקה מורה למכוני הרישוי להחליף לוחית זיהוי שאינה תקינה בחדשה ללא תשלום.

  קראו עוד...