זה"ב בבתי הספר היסודיים

 

מצג תכניות ההדרכה והסדנאות:

 

מגרשי הדרכת זה"ב מקומיים ועצמאיים

 

המגרשים נצבעים בחצרות בתי-ספר יסודיים או גני ילדים, ומשמשים להדרכת הליכה וחצייה בטוחות ורכיבה נכונה. ההדרכה על ידי המורה או הגננת או על ידי מדריכי זה"ב מקצועיים, על פי בחירת המוסד החינוכי.

 

 

     

  

הסיפור של קארי וחן

 

הצגה מעודכנת לגיל הרך

 

קארי (Cary) הוא אוטו צעיר שעדיין אינו יודע את חוקי התנועה. המפגש שלו עם מר רמזור חמור הסבר מלחיץ מאוד, שכן מר רמזור מודאג מכך שקארי אינו נוהג בכביש כמו שצריך. ברור לכולם, כי כדי להיות מכונית זהירה, על קארי לדעת היטב את חוקי התנועה. לעזרתו מגיעה חברה חדשה, הילדה חן, ויחד הם לומדים את החוקים והכלליים החשובים של התנהגות ילדים בכביש ובסביבתו.

 

המופע מקצועי מאד ומדויק, אך קליל, מהנה ואינטראקטיבי. קארי וחן, וכן הרמזור משתפים את הצופים בלבטי ההליכה ברגל, החצייה והחגירה ברכב במושב המגביה.

ההצגה מועלית על-ידי תיאטרון הילדים "עתיד בהיר".

צפייה בקטע מההצגה.

לפרטים ולתאום הצגות:

"עתיד בהיר"

03-7302131
054-4697746
www.atidbahir.co.il


 

הדרך הבטוחה לתלמידי כיתות א-ג

 

הליכה בטוחה - חציית כביש וצעידה על המדרכה - מחייבת הדרכה ותירגול.

בסדנת "הדרך הבטוחה" בונים התלמידים רחבת הליכה בטוחה, בעזרת המדריכים. הרחבה נבנית מחומרי הבניה של ערכת ההדרכה, ובה חלקי כביש ומדרכה, אבני שפה, מעבר חצייה, מעגל תנועה ותמרורים.

כשהרחבה מושלמת התלמידים מציעים תמרורים להצבה, ומתנהל משחק תפקידים בטיחותי בו התלמידים מדמים הולכי-רגל, רמזורים וכלי רכב.

          

בונים דרך בטוחה


 

 

 

בלון זה"ב - סדנה לתלמידי ד-ו

 

התלמידים מבטאים על פי ידיעותיהם, הבנתם או דמיונם, משפטי מפתח או ביטויים המבטאים זה"ב (זהירות בדרכים). נערך דיון מונחה על-ידי המדריך על חשיבות הדברים שנאמרו. כעת מקבל כל תלמיד בלון צבעוני ענק, עליו הוא רושם או משרטט (עם טושים מיוחדים) ומסביר את המסר הבטיחותי שבחר או תמרור חשוב.

בלוני הזה"ב משמשים בסיס לפינת הזה"ב בכיתה.

         

מנפחים בלוני ענק ומציירים זה"ב


רחבת רכיבה על אופניים - לתלמידי ד-ו

 

רכיבה על אופניים כמוה כנהיגת כלי רכב. יש להשתמש באופניים תקינים המתאימים לגובה הרוכב, לחבוש קסדה ולרכוב על-פי חוקי התנועה ולציית לתמרורים.                                                      

הרוכבים, בהדרכת המדריכים, מתאימים את האופניים לגובהם, חובשים ורוכסים קסדה ונכנסים לרחבת האופניים המסומנת בנתיבי תנועה ותמרורים, רוכבים נכון ובטוח על-פי הנחיית המדריכים ובעידודם. 


זמן תגובה - לתלמידי ד-ו

 

אדם אינו יכול להגיב לאירוע המתרחש לנגד עיניו בו במקום. מרגע שהנוהג ברכב זיהה, לדוגמה, ילד רץ מבין מכוניות חונות ועד שיתחיל בבלימה או בהפניית ההגה יחלוף זמן. הזמן שיחלוף תלוי במידת ערנותו של הנהג וכישוריו, אך בכל מקרה תחלוף שניה בקירוב (אצל נהג ערני ודרוך) או יותר, אפילו הרבה יותר (אצל נהג עייף, שתוי, עסוק בטלפון או שדעתו מוסחת על-ידי הדרך, הנוסעים, הרדיו...).

תרגיל מדידת זמן תגובה במכשיר המדמה נהיגה, ממחיש לתלמידים היטב את עצמת הסכנה. מכאן קל למדריך להנחות את התלמידים כיצד לחצות כביש ולרכוב על אופניים בבטיחות, כשהם מתחשבים במגבלותיו של הנוהג ברכב.

במטרה להעביר את המסר והמידע לבני המשפחה, כל תלמיד מקבל סרגל למדידת זמן תגובה.


שכונה בטוחה - לתלמידי א-ג

 

ילדים רבים נפגעים בתאונות דרכים בסביבת הבית. שכונת המגורים המוכרת, שבה כל בית, מדרכה וכביש , מוכרים היטב לילד מעניקים לו אשליית בטיחות.

בסדנה "שכונה בטוחה" בונים התלמידים דגם של שכונת מגורים ובה כבישים ומדרכות, מעברי חצייה, תמרורים ורמזורים, בית-ספר, ספריה ומגרש משחקים, הולכי-רגל וכלי-רכב.

תוך כדי הבניה דנים התלמידים, בהנחיית המדריך על חלקי הדרך ותפקידיהם, מעלים דילמות, ובמשחק תפקידים משננים את כללי ההליכה והחצייה הבטוחים בסביבתם הקרובה.


באולינג זה"ב - לתלמידי א-ד

 

מתנהל בכיתה משחק בשתי קבוצות. כל קבוצה בוחרת מתוכה מנהיג וקובעת לעצמה שם מעולם התוכן של הבטיחות בדרכים.

דמויות הבאולינג מסומנות במספרים, לכל מספר שאלה בזה"ב.

הקבוצות מתחרות ביניהן. כל חבר קבוצה בתורו משליך את הכדור לעבר הדמויות. המדריך מציג בפניו את השאלה התואמת למספר הדמות שנפגעה על-ידי הכדור. משליך הכדור משיב, המדריך מרחיב את המסר הבטיחותי.

הקבוצה המנצחת זוכה לתשואות.


משחקים בינגו זה"ב - לתלמידי ד-ו

 

בינגו הוא משחק שמאפשר לשנן ערכים, הפעם בבטיחות וזהירות בדרכים. המשתתפים מקבלים כרטיסים ממוספרים ומוזמנים, כל אחד בתורו, להוציא כדור מספר ממחולל הבינגו. תלמיד שמספר השאלה מופיע בכרטיסו האישי , בוחר את התשובה ומסמן אותה. המדריך מרחיב ומחזק את המסר.

המשתתף הראשון שכרטיסו כוסה בסימנים הוא ראש וראשון למשחק וזוכה בפרס.

 


גלגל הידע - לתלמידי א-ו

 

גלגל הידע הוא שעשוע קבוצתי המסייע להפנים כללי זה"ב. הגלגל מציג נושאים מתוך מיכלול נושאי הזה"ב לתלמידים על-פי גילם - הולכי-רגל, נוסעים ברכב ורוכבי אופניים. כל תלמיד בתורו מסובב את הגלגל עד לעצירתו. חץ מצביע על הנושא שעל התלמיד לתאר ולהסביר, חבריו מסייעים לו, המדריך משלים.


להיראות בחשיכה - לתלמידי א-ו

 

סדנת "חדר החושך" ממחישה לתלמידים את מגבלות הראות של הנוהג ברכב בחשכה, לאור פנסיו שטווח האורות שלהם קצר באופן יחסי.

הסדנה ממחישה לתלמידים עד כמה בחשיכה חשוב ללבוש בגד בהיר בחשיכה ולענוד מחזירי-אור, בהליכה ברגל וברכיבה על אופניים.


קו בטוח - לתמידי א-ו

 

האוטובוס משמש את הילדים בקווי השרות הציבוריים. תלמידים רבים נוסעים באוטובוס בהסעות לבית-הספר ובחזרה הביתה.

סדנת "קו בטוח" חושפת בפני התלמידים את הסכנות האפשרויות בנסיעה, בהן השטחים המתים לעיני הנהג מחוץ לאוטובוס ובתוכו, והכוחות הפועלים על הנוסע בבלימה ובסיבובים ועוד.

הכרת השטחים המתים, מודעות לכוחות וכיצד יש להתנהג בתוך האוטובוס בעת הנסיעה, וכן חגירת חגורת בטיחות באוטובוס ההסעות הן ליבת הסדנה.


נאמני הסעות - לתלמידי כיתה ו

 

בדרך כלל לא מתקיים ליווי של מבוגר בהסעות התלמידים - למעט הסעות החינוך המיוחד או על פי יוזמה של הרשות המקומית או בית-הספר.

חלופה טובה לליווי על-ידי מבוגר היא תלמידים בתורנות המפקחים על ההסעות בשלבי הכניסה לאוטובוס, הנסיעה והיציאה.

סדנת נאמני ההסעות מעניקה הכשרה לתלמידי הכיתה הבוגרת בבית-הספר לשמש כנאמנים. הנאמנים לומדים את בעיות הנסיעה באוטובוס ההסעות ומתרגלים את תפקידם.

 


חידון בית ספרי / עירוני - לתלמידי ד-ו

 

החידון נערך בשלבים ובמהלכו נחשפים התלמידים לידע ולמסרי הבטיחות בדרכים.

שלב א': בוחן מקדים

נערך בוחן בכיתות באמצעות שאלון "אמריקאי". על-פי תוצאות הבוחן קובעת כל כיתה את נציגיה לחידון הבית-ספרי.

שלב ב': חידון בית ספרי

החידון נערך באולם בית הספר בנוכחות כל תלמידי הכיתות המתמודדות. נבחרי הכיתות יושבים על הבמה ובפניהם מוצגות 10 שאלות מוקרנות על מסך. המתמודדים מסמנים את התשובה הנכונה על דף מיוחד שנמסר להם.

אחרי הצגת השאלות, בעוד דפי התשובות נמצאים בבדיקה, חוזר המנחה על השאלות ומשתף את כל הקהל בבחירת התשובות הנכונות. המנחה מוסיף ומסביר את הערך הבטיחותי שבכל תשובה.

הזוכה/ים בשלב זה של החידון מייצג/ים את בית הספר בחידון העירוני.

שלב ג': החידון העירוני

החידון נערך באולם עירוני בנוכחות תלמידי בתי הספר. שיטת החידון זהה לחידון הבית ספרי.

מומלץ לשוות לחידון העירוני אופי טקסי ומכובד על-ידי:

1. הזמנת ראשי הרשות המקומית לכבד את התלמידים בנוכחותם.

2. שילוב מופע אמנותי שהוכן לארוע על-ידי תלמידים.

3. הענקת פרס/ים לבית/בתי הספר הזוכה/ים.

חדשות

 • פורסם ברשומות ב-19.9.19

  ביטול הארכה ל-15 שנה לרכב המשמש להוראת נהיגה ושינוי מועדים זמני וחד פעמי לבדיקות החורף.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לתמרורי התחבורה הציבורית

  השינויים וההוספות פורסמו ב-11.9.19 ועיקרם הענקת עדיפות לקווי השירות בנת"צים.

  קראו עוד...

  רישיון הרכב בדואר האלקטרוני

  החל מיום שני, 16 בספטמבר, ניתן לשלם את אגרת רישיון הרכב באתר האינטרנט של משרד התחבורה או במוקד הטלפוני 5678*, ולקבל מיידית את הרישיון בדואר האלקטרוני מבלי לצאת מהבית.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות

  אילו תעודות להציג במקרה של תאונה? הארכה לרכב לימוד נהיגה ולאמבולנס ובדיקות רפואיות למבקש רישיון נהיגה באמצעות האינטרנט.

  קראו עוד...

  עדיפות להולכי רגל במרחב העירוני

  משרד התחבורה מקדם בימים אלה מיזם מיוחד להפיכת מרחבים עירוניים בערים גדולות בארץ למרחבים שיתנו עדיפות להולכי הרגל, רוכבי האופניים ומשתמשי התחבורה הציבורית, על חשבון הרכב הפרטי.

  קראו עוד...

  תור לרישוי בטלפון

  לפי הודעת משרד התחבורה שפורסמה ב-29.7.19, מעתה ניתן להזמין תור למשרד הרישוי גם במוקד הטלפוני של משרד התחבורה, ולקבל שירות בתוך מספר דקות.

  קראו עוד...

  רכב שטח כחול לבן

  משרד התחבורה אישר אב טיפוס של רכב שטח מתוצרת כחול-לבן. הרכב החדש, מדגם "זיבר" תוכנן ויוצר בישראל, על ידי חברה ישראלית.

  קראו עוד...

  8 נוסעים במסחרי אחוד מעל 3.5 טון ועוד.

  תיקוני תקנות שפורסמו ב-11.6.19. בתוקף מ-11.7.19. ראו תיקונים נבחרים, המעניינים במיוחד (תיקונים טכניים נוספים ניתן לראות ברשומות, קובץ תקנות 8232).

  קראו עוד...

  תעודה מזהה ותעודת ביטוח ברכב... וזהו

  מ-1.7.19 החובה להחזיק ברכב רק תעודה מזהה ותעודת ביטוח + תעודות נוספות שניתנו לגבי כלי רכב מיוחדים תחול על כל כלי הרכב, ולא רק על רכב פרטי ואופנוע.

  קראו עוד...

  תקנות לקציני הבטיחות בתעבורה:

  ב-13.3.19 פורסמו תקנות התעבורה החדשות והמחודשות לקציני הבטיחות בתעבורה, אחרי עמל של חודשים ארוכים ארוכים בוועדת הכלכלה של הכנסת. גם התערבות של בית המשפט נדרשה. תחילתן של התקנות 9 חודשים מיום פרסומן, כלומר באמצע דצמבר 2019. הכנסו וקראו את חלק י' לתקנות התעבורה, כולו. ההוספות והשינויים שולבו בתוכו.

  קראו עוד...

  רישיון נהיגה לאופניים וקורקינט חשמליים

  לתקנה 39טז המורה על תנאים לרכיבה על אופניים חשמליים, ולתקנה 122א הדנה בקורקינט החשמלי נוספו שתי פסקאות הקובעות שעל הנוהג בכלים אלו להחזיק ברישיון נהיגה לאופנוע או לרכב נוסעים (לא כולל טרקטור) או שעליו לעבור בהצלחה מבחן עיוני לאחד מסוגי הרכב הנ"ל.

  קראו עוד...

  דיווח על סיום תכנית הליווי של נהג חדש רק בטלפון ובאינטרנט

  החל מ-1 בפברואר 2019, נהגים חדשים יצהירו על סיום תכנית הליווי באמצעות הטלפון הנייד או אתר האינטרנט בלבד, ולא במשרד הרישוי, כפי שהיה נהוג עד כה. זאת, במטרה להקל על התורים ולקצר את זמן ההמתנה במשרדי הרישוי.

  קראו עוד...

  איסור שיפוטי על שימוש ברכב

  בתיקון שפורסם ב-7.1.19 מחמירה פקודת התעבורה וקובעת כי הרשות לאסור שימוש ברכב לתקופה של 120 יום, ניתנת לבית המשפט בכל מקרה שבו יורשע אדם בעבירת תעבורה כלשהי, לאו דווקא מן התוספת השביעית.

  קראו עוד...

  מהדקים את הקסדות

  ב-18.12.18 פורסמו תיקונים לתקנות התעבורה ובהם הרחבה בעניין חבישת קסדות.

  קראו עוד...

  סוף לקסדת "החצי"

  ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה ב-19.11.18 תקנה האוסרת להשתמש בקסדת חצי בעת הרכיבה על אופנועים, קטנועים וטרקטורונים. זאת, במטרה להגביר את בטיחותם של רוכבי הרכב הדו-גלגלי בישראל.

  קראו עוד...

  מבחן עיוני מגיל 15 וחצי

  ב-22.10.18 פורסם ברשומות כי למבחן עיוני לדרגה A2 - אופנוע שנפח מנועו עד 125 סמ"ק שהספק מנועו אינו עולה על 11 קילווט ודרגה B - רכב מנועי שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 3,500 ק"ג, ניתן יהיה לגשת מגיל 15 וחצי.

  קראו עוד...

  התכנית הלאומית לרוכבי אופניים חשמליים וקורקינטים

  הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון, 14.10.28, את עיקרי התכנית הלאומית של משרד התחבורה להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך. הצעת ההחלטה קובעת כי התכנית תיושם ללא דיחוי.

  קראו עוד...

  שני טסטים שנתיים למשאית – הגזירה בוטלה!

  תקנה 276 השנויה במחלוקת, שפורסמה ב-28.11.17, ולפיה החל מתחילת 2018 רישיון רכב או חידושו לרכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר 10,000 ק"ג או יותר יהיה לתקופה של חצי שנה במקום לשנה שלמה – בוטלה!

  קראו עוד...

  החמרה בקנסות בעבירות אופניים וקורקינטים חשמליים

  פורסם ב-9.10.18

  קראו עוד...

  בטיחות באופניים חשמליים

  משרד התחבורה גיבש תכנית חדשה, הכוללת שורה של צעדים מעשיים שנועדו להגביר את בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים.

  קראו עוד...

  תשלום קנס בגין עבירת תעבורה אינו תנאי לחידוש רישיון נהיגה

  ב-22.8.18 פורסם ברשומות, בחתימת שר התחבורה, כי תקנה 172ב בטלה.

  קראו עוד...

  גריטת רכבי דיזל מזהמים

  בחודש אפריל 2018 פורסמו תקנות חדשות "חוק אוויר נקי" לפיהן רכב דיזל כבד, ישן ומזהם לא יוכל לחדש את רישיונו אלא אם כן יתקין מסנן חלקיקים אשר תפקידו צמצום זיהום האוויר. לחלופין, מי שלא יתקין מסנן יוכל לגרוט את הרכב ולקבל מענק גריטה לפי הענין. הוראת הנוהל שפורסמה ב-31.7.18 מצורפת.

  קראו עוד...

  אילו מסמכים חייבים להימצא בידיו של נהג?

  מאז ומתמיד למדנו, לימדנו והורגלנו שבידי הנוהג ברכב צריכים להימצא בכל עת רישיון הנהיגה, רישיון הרכב, תעודת הביטוח, ותעודות ומסמכים נוספים, אם ניתנו, לגבי רישיון הנהיגה או הרכב. עתה, תקנה 9(א) לתקנות התעבורה שונתה. התקנה פורסמה ב-28.6.18. למשך שנה מיום הפרסום התקנה תקפה רק לנהיגת רכב פרטי ואופנוע. בתום השנה היא תחול על כל סוגי הרכב, אלא אם בינתיים ייקבע אחרת.

  קראו עוד...

  רפורמה במבחני הנהיגה

  התקנות המורות על ביצוע הרפורמה פורסמו בתקנות חדשות ב-17.6.18 ותקפן החל מ-15.7.18.

  קראו עוד...

  מי אחראי על בעל החיים בדרך?

  לפקודת התעבורה נוסף סעיף 27ב1 הקובע את אחריות בעליו של בעל חיים או המחזיק בו במקרה של תאונת דרכים עו עבירת תעבורה.

  קראו עוד...

  מצלמות ומסכים כתחליף למראות תשקיף

  מעתה ניתן להתקין מצלמות ומסכים במקום מראות תשקיף ברכב, למעט אופנוע.

  קראו עוד...

  מהיום: רישיון נהיגה אזרחי לחיילים משוחררים ששירתו בצה"ל כנהגי רכב כבד

  ההסדר החדש יקל על הנהגים המשרתים בצה"ל, ירחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם עם שחרורים, ויגדיל את מספר הנהגים המקצועיים בישראל.

  קראו עוד...

  החוסם בחניה רכב אחר - עבריין

  לרשימת העבירות המוגדרות בסעיף 62 לפקודת התעבורה נוספה עבירה: "אדם המחנה את רכבו באופן החוסם רכב אחר, ובכלל זה באופן שאינו מאפשר לנכה להיכנס לרכבו הנושא תג נכה או לצאת ממנו במקום חניה לנכים..." צפוי לעונש חמור.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות

  פורסמו ב-30.4.18, בתוקף מ-30.5.18. בין החדשות: "הרחבת השול", לעקוף מימין במקום לעבור מימין, היתר לרב שאינו מונית להעלות נוסע בתחנת מוניות ועוד.

  קראו עוד...